Router TP-Link WR841 to chyba najpopularniejszy model stosowanego routera - łączy w sobie niską cenę, oraz stosunkowo wysoką jakość. Poniżej przedstawiamy konfigurację PPPOE na tym urządzeniu. Przy okazji pokażemy jego pozostałe parametry konfiguracyjne.

Tuż po rozpakowaniu routera z pudełka podłączamy do jego portu LAN (porty w kolorze żółtym) komputer (za pomocą dołączonego do routera kabla). Wpisujemy w przeglądarkę internetową domyślny adres routera, czyli http://192.168.0.1 i logujemy się na domyślne dane czyli

  • login: admin
  • hasło: admin
Uwaga. Jeżeli Twój router był konfigurowany przez naszego pracownika, otrzymałeś od nas kartkę ze wszystkimi danymi routera. Znajdziesz na niej jego adres, login oraz hasło. Jeżeli Twój router był konfigurowany przez osobę zewnętrzną w tym artykule znajdziesz informację jak się z nim połączyć.

Klikamy w menu w Sieć a następnie w WAN. Jako typ połączenia wybieramy PPPOE, poniżej wpisujemy swój login do sieci (nazwa użytkownika), oraz hasło. Warto upewnić się, że opcja Połącz automatycznie jest zaznaczona.

I tyle - połączenie PPPOE mamy skonfigurowane. Można teraz wpiąć kabel internetowy do portu WAN (niebieski).

Nigdy nie wpinaj kabla internetowego do żółtych portów LAN. Może to spowodować poważne problemy.

W tym modelu routera ostatni port LAN (żółty z numerem 4) domyślnie skonfigurowany jest jako bridge. W zdecydowanej większości wypadków należy to wyłączyć - korzystając z tego portu możemy stracić dostęp do internetu, lub udostępnić zasoby swojego komputera do internetu.

Aby wyłączyć tą opcję klikamy na SIEĆ nastepnie na IPTV. Ustawiamy opcje jak na poniższej grafice.

Klikamy na Siec bezprzewodowa następnie na Ustawienia. Uzupełniamy:

  • Nazwa sieci bezprzewodowej - unikalna nazwa naszej sieci
  • Region - Polska
  • Tryb - mieszany BGN. Jeżeli posiadasz starsze urządzenia lub urządzenia firmy Apple ustaw BG
  • Szerokość kanału - auto
  • Kanał - sprawdź jaki kanał sieci bezprzewodowej w Twojej lokalizacji jest najmniej obciążony i go ustaw. Informację jak to sprawdzić znajdziesz w artykule Jak znaleźć odpowiedni kanał WiFi?
  • Pozostałe opcje ustaw jak na grafice poniżej.

Kliknij w Sieć bezprzewodowa a następnie w Zabezpieczenia WiFi. Zaznacz protokół WPA/WPA2 Personal i wpisz swoje hasło.

Nigdy nie ustawiaj hasła takiego samego jak nazwa sieci, hasło logowania do routera czy jakiekolwiek innego które łatwo zgadnąć (np Twoje imię). Nie używaj też polskich znaków. Najlepsze jest hasło losowe. Jeżeli nie chcesz zapamiętywać trudnego hasła ustaw łatwy do zapamiętania ciąg znaków używając dużych liter i cyfr, np: 4MaleKoty

Koniecznie zmień domyślne dane do logowania do routera. Kliknij w Narzędzia systemowe a następnie w Hasło.

Nigdy nie ustawiaj hasła takiego samego jak nazwa sieci, hasło logowania do sieci WiFi czy jakiekolwiek innego które łatwo zgadnąć (np Twoje imię). Nie używaj też polskich znaków. Najlepsze jest hasło losowe. Jeżeli nie chcesz zapamiętywać trudnego hasła ustaw łatwy do zapamiętania ciąg znaków używając dużych liter i cyfr, np: 4MaleKoty

Dobrze jest zmienić domyślne ustawienia sieci LAN. Będzie to nowy adres Twojego routera. Możesz wybrać dowolny adres z klasy 192.168.X.Y, gdzie X i Y to dowolne liczby z zakresu od 1 do 254. Na przykład 192.168.45.1.

I to tyle - Twoje urządzenie jest gotowe i skonfigurowane do pracy =)

Powrót do strony głównej pomocy