Sieć bezprzewodowa WiFi, pomimo że bardzo wygodna i łatwo dostępna - nie jest idealna. Należy mieć świadomość, że to technologia dosyć ułomna. Teoretyczny zasięg sieci bezprzewodowej w przestrzeni otwartej i bez zakłóceń to 150 metrów! Przeszkody takie jak ściany, okna i drzwi powodują bardzo duże tłumienia i spadek jakości sygnału. Jeżeli do tego dodamy zakłócenia z sieci energetycznych (pamiętamy z fizyki, że każde urządzenie tworzy pole elektromagnetyczne) i innych sieci bezprzewodowych (sąsiedzi również mają WiFi) możemy spodziewać się problemów.

Największym utrudnieniem są zakłócenia spowodowane przez działanie innych sieci bezprzewodowych. WiFi chce mieć każdy, co powoduje zagęszczenie sieci i wzajemne ich interferencje. Problem pokazuje poniższy diagram. Widać na nim wyraźnie ile sieci znajduje się w zasięgu pomiaru, ich natężenie oraz coś, o czym niewielu wie - kanały bezprzewodowe na siebie zachodzą, więc jeżeli przykładowo mamy ustawiony w routerze kanał 4, tak naprawdę korzystamy nieco z kanału 3 i 5.

W powyższym przykładzie ilość sieci nie jest duża i jakość łącza powinna być akceptowalna. Sprawa komplikuje się, kiedy w naszym otoczeniu ilość sieci dochodzi do kilkunastu i więcej. Jak zmienić kanał sieci bezprzewodowej na routerze opisaliśmy dokładniej tutaj.

W tej części poradnika skupimy się na znalezieniu odpowiedniego kanału.

Do pomocy przysłużą się dedykowane ku temu programy. Licencje bezpłatne.

Dla urządzeń pracujących na systemie iOS nie ma bezpośredniego odpowiednika tych aplikacji, dlatego musisz skorzystać z aplikacji dla systemu Android lub Windows.

Z uwagi na szeroką dostępność urządzeń z systemem Android pokażemy jak znaleźć optymalny kanał swojej sieci przy użyciu programu Wifi Analyzer.

Po zainstalowaniu programu z Google Play znajdujemy go na liście aplikacji i uruchamiamy.

Okno powitalne programu to wykresy sieci działających w naszej okolicy. Oś pionowa określa moc sygnału WiFi (im wyższy wykres tym lepiej), a oś pozioma to kanały sieci (1-11 lub 1-14 w nowszych urządzeniach).

Każda kolorowa parabola to sieć nadawana przez urządzenie. Są one opisane zgodnie z nazwami widocznymi w trakcie skanowania sieci. W naszym przypadku część nazw musieliśmy usunąć ze względów bezpieczeństwa.

Teraz przesuń ekran kilkukrotnie w prawo lub lewo aż znajdziesz się w menu analizy (poniżej). Kliknij w oznaczonym przez nas na czerwono miejscu: Dotknij tutaj aby ustawić Twój punkt dostępu…

Z wyświetlonej listy wszystkich sieci bezprzewodowych znajdź tą, którą nadaje Twój router. W naszym przypadku będzie to Sloneczko_net_BIURO. Klikamy na nazwę i….

…program wyświetli nam informacje o naszej sieci i alternatywne kanały. W tym momencie nasza sieć pracuje na kanale 4 i jej klasyfikacja jest stosunkowo niska.

Program sugeruje kanały 1-3 i alternatywnie 14. Kanał 14 określamy jako alternatywny ponieważ zakres 12-14 współpracuje tylko z nowszymi urządzeniami. Jeśli posiadasz jakiś starszy sprzęt możliwe, że nie zadziała. Aby się o tym przekonać musisz sprawdzić.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zmiana kanału na routerze. Sugerujemy przetestowanie kilku kanałów i wybranie najlepszego. W naszym przykładzie przetestowaliśmy wszystke i wybraliśmy kanał 1.

UWAGA: Pamiętaj, że program nie jest nieomylny, a wyłącznie sugeruje optymalne rozwiązanie. Może okazać się, że w Twojej okolicy ilość zakłóceń jest bardzo duża i WiFi nie będzie działać idealnie. Kilkukrotnie spotkaliśmy się, ze stratami rzędu 80% wartości łącza (nominalnej dostarczanej prędkości). Czyli - łącze dostarczane do routera to np 30Mbps, a prędkość WiFi nie przekraczała 6Mbps.

Powrót do strony głównej pomocy