Zabezpieczenie urządzeń komputerowych przed uszkodzeniem w wyniku wyładowań atmosferycznych.
Przed nami okres burz. W naszych warunkach klimatycznych okres intensywnych burz rozpoczyna się już w lutym i trwa aż do września, że szczytem przypadającym na okres maja i czerwca. Niestety czasami wiąże się to z uszkodzeniami urządzeń elektrycznych w wyniku uderzenia piorunów.
Z obserwacji wynika, że w wyniku wyładowania atmosferycznego, do odległości 1,5 km od miejsca uderzenia na przewodach może zindukować się prąd elektryczny, który może prowadzić do uszkodzenia podłączonych do niego urządzeń. W wyniku bezpośredniego uderzenia napięcie indukujące może sięgać nawet kilku kV, co nieuchronnie prowadzi do zniszczenia podłączonego do przewodu urządzenia.
Aby znacznie zminimalizować ryzyko strat w wyniku wyładowań atmosferycznych należy zastosować się do kilku zasad. Nie dają nam one stuprocentowej gwarancji, ale znacznie ograniczają ryzyko strat materialnych.
1. Poprawnie wykonana instalacja elektryczna.
Pierwszą linią obrony jest poprawnie wykonana instalacja elektryczna. Nie tylko w mieszkaniu, ale w całym budynku. Niezbędne jest wykonanie poprawnie działającego uziemienia instalacji, co samo w sobie pozwoli odprowadzić nadmiar zindukowanych ładunków elektrycznych do ziemi. Tam gdzie to możliwe można również zamontować ograniczniki przepięć w instalacji elektrycznej.
Niestety w starych budynkach instalacja elektryczna często nie spełnia wymaganych parametrów – jest zużyta, nie posiada uziemienia, lub wykonane jest ono nieprawidłowo. Należy wtedy bezwzględnie zastosować dodatkowe środki ochrony.
2. Netprotektor.
Dodatkową ochronę urządzeń podłączonych do sieci teleinformatycznej zapewniają urządzenia zwane netprotektorami. Posiadają one element zwany warystorem, który ochroni nasze urządzenia przed prądem zindukowanym. Dodatkowo, jeżeli zostanie on prawidłowo uziemiony chroni również przed prądem udarowym – nagłym skokiem napięcia spowodowanym np. bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek w którym znajdują się chronione urządzenia.
Kabel uziemiający netprotektora można podpiąć np. do prawidłowo uziemionej obudowy komputera, lub wpiąć bezpośrednio do uziemienia w instalacji elektrycznej.
Posiadamy w ofercie zestawy z netprotektorem do zabezpieczenia swojego routera, komputera lub dekodera telewizji. Zestaw składający się z netprotektora z zainstalowaną wtyczką lub zaciskiem, oraz patchcordem kosztuje 59 zł netto. Istnieje również możliwość zakupu netprotektorów wieloportowych. Dzięki temu za pomocą jednego netprotektora można zabezpieczyć pięć lub osiem urządzeń. Chętnych do zakupu zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta.
Rys. 1 Wpięcie netprotektora do wtyczki elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu można go łatwo wpiać do prawidłowo wykonanego uziemienia instalacji elektrycznej.
Rys. 2 Netprotetor wpięty do uziemienia instalacji elektrycznej.
Rys. 3 Netprotetor podłączony do poprawnie uziemionej obudowy komputera.
3. Prawidłowe ułożenie kabli.
Kable miedziane należy odpowiednio układać, aby zminimalizować wystąpienie tzw. pętli indukcyjnej. Powinny być one jak najkrótsze, ułożone równolegle i nie powinny być zwijane w pętle. Ograniczy to powstawanie napięcia zindukowanego, które może uszkodzić sprzęt elektryczny.
4. Odpięcie od sieci i zasilania.
Uderzenie pioruna w niewielkiej odległości wyzwala ogromne ilości energii i może uszkodzić nawet urządzenia wyłączone, lub w ogóle odpięte od sieci elektrycznej i informatycznej – na przykład jeżeli wpięte są do niego długie kable zwinięte w pętle.
Jeżeli tylko jest taka możliwość, należy w czasie burzy odpiąć urządzenia od sieci elektrycznej i internetowej, oraz odpiąć od nich wszelkie okablowanie. Jeżeli jest to niemożliwe – w miarę możliwości należy zabezpieczyć je za pomocą netprotektorów i ograniczników przepięć w instalacji elektrycznej.
Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Michałkowi za konsultacje przy tworzeniu poradnika.