Wszyscy nasi klienci mają możliwość obserwowania wykresów ruchu swojego hosta. Zapytasz - po co mi to i w ogóle co to jest? Odpowiedzmy najpierw na drugie pytanie - host - jest to urządzenie które łączy się z siecią i posiada indywidualny adres IP. W Twoim przypadku będzie to urządzenie, które jest wpięte bezpośrednio do kabla UTP (internetowego). Będzie to więc router, a jeśli go nie posiadasz - komputer. Czas dowiedzieć się po co operator udostępnia mi takie informacje?

Otóż dajemy Wam taką możliwość, abyście wiedzieli co dzieje się z Waszym łączem. Możesz monitorować ruch i ilość pakietów, które generuje Twoje urządzenie brzegowe. Współlokator twierdzi, że nie włącza programów Peer2Peer (torrent), albo że w nocy wszystkie komputery są wyłączone? A może jakiś program działa bez Twojej wiedzy i rozsyła na przykład spam?

Dobra interpretacja wykresów nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a pozwala rozwiązać wiele potencjalnych problemów.

Przejdźmy do rzeczy - o czym w ogóle rozmawiamy.

Swoje wykresy możesz zobaczyć wchodząc w Panel klienta. Po zalogowaniu (dane do logowania znajdziesz w umowie. Zawsze możesz skontaktować się z naszym BOK w celu odzyskania dostępu) wejdź w zakładkę TWOJE HOSTY i kliknij na swój host. Zobaczysz coś podobnego do wykresu, który widać poniżej. Musisz mieć na uwadze, że wykres ruchu jest UŚREDNIONY. W związku z tym wykresu nie można interpretować jako swoją prędkość maksymalną. Jest to ruch sieciowy, który był generowany w określonej jednostce czasu i uśredniony.

Jeśli dzień wcześniej oglądałeś filmy na Youtube albo pobierałes dane z sieci - na pewno zobaczysz to na wykresie.

Legenda jest stosunkowo prosta:

* kolorem zielonym oznaczony jest ruch przychodzący [download] (czyli to co pobierałeś),

  • kolorem czerwonym ruch wychodzący [upload],
  • MAX to maksymalna prędkość w danej jednostce czasu,
  • AVERAGE to średnia prędkość w całym wykresie,
  • CURRENT obecnie generowana prędkość,
  • oś pozioma przedstawia czas,
  • oś pionowa to prędkość generowanego połączenia.

Przykład, który został umieszczony wyżej można uznać za książkowy, czyli nieodbiegający od normy. Krótka interpretacja - w godzinach 19.00-20.00 i 21.30 do 23.30 Jan Kowalski pobierał dosyć sporo danych (zielone fragmenty wykresów). Poniżej głównego wykresu z interwałem 5 minutowym widać ruch Janka z ostatniego tygodnia (interwał 30minut).

Zobaczmy jak wygląda inny przykładowy wykres:

Do naszej dyspozycji jest również wykres ruchu pakietów danych (żółty wykres).

Tutaj widzimy, że Janek prawdopodobnie używa jakiegoś programu do wymiany danych. Możliwe że Peer2Peer (torrent) lub co gorsza niechciany program działający w tle jego komputera. Wyraźne czerwone skoki są charakterystyczne do wymiany P2P. Trzeba mieć na uwadze, że programy tego typu generują bardzo dużą ilość połączeń w obu kierunkach do naszego hosta, co może prowadzić do spowolnienia łącza - wolniejszego wyświetlania się stron internetowych, zrywania streamingu filmów czy tzw. lagów w grach online. Problem ten nie wynika z jakiegoś ograniczenia ze strony Operatora sieci internetowej, a z charakterystyki działania programów P2P. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ilość pakietów (żółty wykres) jeśli ich wartość oscyluje w granicach 2k (dwa tysiące) to jest to w normie. Jeśli wymiana dochodzi do 10k - jest to zachowanie odbiegające od standardowego połączenia.

Jeśli nasz wykres wygląda podobnie do powyższego - i świadomie pobieramy dane za pomocą P2P to wszystko jest dobrze. Możemy przecież wyłączyć program, który generuje taki ruch. Natomiast jeśli nie używamy takiego oprogramowania na swoim komputerze i nie robi tego nasz współlokator - znaczy to, że dzieje się coś złego. Prawdopodobnie któryś z naszych komputerów mógł zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Jest wiele typów spyware / malware / wirusów więc trudno jednoznacznie określić rozwiązanie. Przede wszystkim musimy być czujni i jak najszybciej PRZESKANOWAĆ WSZYSTKIE KOMPUTERY W NASZEJ SIECI LOKALNEJ (domowej) za pomocą programów antywirusowych.

Powrót do strony głównej pomocy