Często spotykamy się z pytaniami jak prawidłowo podłączyć kabel UTP (internetowy) do swojego urządzenia, a zwłaszcza routera. Dla wielu problem może wydawać się błahy, jednakże jest na tyle częsty, że postanowiliśmy pomóc na łamach naszej strony internetowej. Najważniejsze jest kupno routera, który będzie kompatybilny z lokalną siecią internetową.

Nie wolno używać urządzeń ADSL stosowanych w sieciach telefonicznych! Routery stosowane na przykład przez Orange i Netia nie będą działać.

Jest to uwarunkowane inną technologią przesyłu danych w przypadku routerów ADSL niż tą stosowaną przez innych operatorów sieci kablowych. Kupując nowy router warto pamiętać, żeby jego przeznaczeniem były sieci kablowe (kablówki). W opisach technicznych urządzeń często są oznaczane jako XDSL. Najważniejsze, aby router posiadał standardowy port WAN.

Przykładem popularnych urządzeń tego typu są:

  • TP-Link TL-WR841N
  • TP-Link WR940N
  • ASUS RT‑AC51U

Kiedy już mamy router - przyszedł czas na jego wpięcie do sieci. Odszukajmy kabel przesyłowy zakończony 8-pinową wtyczką.

Powyższy kabel należy wpiąć DO PORTU WAN w routerze.

Każdy router posiada odpowiednio oznaczone porty. Zazwyczaj jest to jeden port WAN oraz 4 porty LAN. Port WAN jest zazwyczaj wyróżniający się (oznaczony innym kolorem, odseparowany od pozostałych). Porty LAN służą do podłączenia komputerów lokalnych natomiast port WAN do wpięcia kabla przesyłowego.

Wpięcie kabla przesyłowego do portu LAN spowoduje rozgłaszanie się własnej podsieci routera do sieci innych użytkowników. Może to spowodować zakłócenie działania sieci internetowej np. w budynku i łączenie się sąsiadów do naszego routera.

Spowoduje to 2 problemy:

  • Twoje łącze internetowe będzie działać bardzo wolno lub nie będzie działać w ogóle,
  • Zakłócając działanie sieci złamiesz regulamin umowy dotyczącej świadczenia usługi dostępu do internetu w Twoim mieszkaniu, co może wiązać się z dodatkową opłatą za interwencję techników.
Pamiętaj że poniższe podłączenie kabla do routera jest zabronione!

Wpiąłeś już prawidłowo router? Czas na konfigurację połączenia PPPOE. Zobacz listę routerów dla których przygotowaliśmy opis konfiguracji.

Powrót do strony głównej pomocy