Przy okazji dyskusji o SOPA, ACTA i kilku innych groźnie brzmiących skrótach postanowiliśmy zwrócić uwagę użytkowników na jeszcze jeden poważny problem, mianowicie na rozsyłanie spamów i wirusów przez zainfekowane komputery.

Problem jest poważny, bo sieć, z której rozsyłane są spamy może zostać dopisana do tzw list RBL (ang Real-time Blackhole List), czyli serwerów zbierających informację o sieciach wysyłających spam. Efektem tego jest blokada dostarczania maili niemal na całym świecie, bowiem z list RBL korzystają niemal wszyscy poważni administratorzy serwerów.

Dlatego też nasza sieć posiada zabezpieczenia przed rozsyłaniem spamów i wirusów. Korzystamy z proxy (serwera pośredniczącego) który skanuje wszystkie wychodzące maile pod kątem obecności spamów lub wirusów. Należy dodać, że skanowane są tylko maile wysyłane przez port domyślny dla poczty czyli 25 - z niego bowiem najczęściej korzystają spamboty. Port 465 (poczta szyfrowana) i 587 (dla poczty wysyłanej z autoryzacją) nie są filtrowane. W żaden sposób nie jest też filtrowana poczta wysyłana przez stronę internetową, czyli przez webmail.

Użytkownicy z reguły nie wiedzą nawet, że ich komputer został zainfekowany i wysyła spamy lub wirusy. Dowie się tego gdy spróbuje sam wysłać maila ze swojego programu pocztowego. Przy próbie wysłania maila zobaczy taki oto komunikat:

Co w takim przypadku? Zapewne my zadzwonimy do użytkownika jako pierwsi, poprosimy o oczyszczenie komputera i blokada zostanie zdjęta. Nalezy pamiętać, że pojedynczy użytkownik rozsyłający spamy działa na szkodę wszystkich naszych klientów, więc nasza reakcja na pewno będzie szybka :).

Może się zdarzyć jednak, że mail zostanie zakwalifikowany jako spam niesłusznie. Używamy oprogramowania bardzo wysokiej klasy, ale jak wiadomo żaden program nie jest nieomylny. W takim przypadku użytkownik zobaczy taki oto komunikat:

Co robić? Zgłosić się do nas, ruch smtp zostanie odblokowany. Zdarza się w bardzo rzadkich przypadkach, że użytkownik często wysyła pocztę która będzie rozpoznana jako spam niesłusznie (bardzo często jest tak w przypadku osadzenia w mailu samego obrazka, bez tekstu - w taki sposób spamboty bardzo często wysyłają maile). W takim przypadku, użytkownik zostanie z filtrowania wyłączony.

Może też zdarzyć się, że zobaczymy taki komunikat podczas masowej wysyłki maili - w takim przypadku wystarczy podzielić wysyłkę na mniejsze paczki.

Spam niewątpliwie jest złym elementem internetu, nikt chyba nie lubi gdy jego skrzynkę zalewają tony niechcianej korespondencji. Mam nadzieję, że dzięki temu tutorialowi użytkownicy będą mieli większą świadomość jak z nim walczyć :).

Warto mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe i skanujące zarówno nasz dysk twardy jak i połączenie internetowe w czasue rzeczywistym. Zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwo dla naszego sprzętu i danych.

Powrót do strony głównej pomocy