Wiatry słoneczne zwiastują awarie telekomunikacyjne?

Dodano: 2012-01-24

img

Silne Słoneczne wybuchy dotrą do Ziemi! Dziś o godzinie 15:18 do ziemi dotrą wiatry  słoneczne z największego od siedmiu lat wybuchu na słońcu. SIła  uderzenia szacowana jest na wartość X co oznacza najwyższą wartość na  skali. Czy spowoduje to problemy w dostępie do internetu?  Czym to grozi?

W dniu 21 stycznia wedle informacji od  operatorów telewizyjnych mniejszy wybuch spowodował problemy w dostepie  do telewizji. Cytując maila wysłanego do partnetów: "Od 21.15 do 22:30 w sobotę (21.01.2012) mieliśmy duży problem z odbiorem. Na urządzeniach zresetowały się CAMy. Na części odbiorników wyrzuciło w logach błędy o stanach nieokreślonych na interfejsie DVB oraz uszkodzeniach strumienia. U operatora HBO także wystąpił problem z odbiorem i przekłamania w obrazie. TVP1 i TVP2, TVP Historia i Kultura odbieramy aktualnie z ziemi, zatem one powinny działać bez zakłóceń. Ze wstępnych ustaleń wszystko wskazuje, że spowodowały to wybuchy na Słońcu."

Z racji tego, że podczas przynajmniej kilkunastogodzinnego rozbłysku na Słońcu doszło do wyrzutu masy (głównie w kierunku Ziemi), istnieje duża szansa na zauważenie zórz w wielu rejonach świata. Tak jak wspomnieliśmy - również w Polsce. Wiatr słoneczny wejdzie w bezpośredni kontakt z ziemską magnetosferą w sobotę około godziny 22:00/23:30."

W historii notowano już przypadki zakłóceń spowodowanych wybuchami na słońcu (patrz Burza_magnetyczna). Czy i tym razem tak będzie? Zobaczymy, do 15:12 zostało pół godziny :)
 

Aktualizacja z godziny 15:50
Chyba jednak coś jest na rzeczy, bo na wielu urządzeniach w okolicach 15:18 wzrósł czas odpowiedzi :/

Spodobał Ci się wpis? Podziel się ze znajomymi!

Zobacz wszystkie wpisy na blogu