Filtry antyspamowe

Dodano: 2012-01-22

img

Przy okazji dyskusji o SOPA ACTA i kilku innych groźnie brzmiących skrótach postanowiliśmy zwrócić uwagę uzytkowników na jeszcze jeden poważny problem, mianowicie na rozsyłanie spamów i wirusów przez zainfekowane komputery.

Problem jest poważny, bo sieć, z której rozsyłane są spamy może zostać dopisana do tzw list RBL (ang Real-time Blackhole List), czyli serwerów zbierających informację o sieciach wysyłających spam. Efektem tego jest blokada dostarczania maili niemal na całym świecie, bowiem z list RBL korzystają niemal wszyscy poważni administratorzy serwerów.

Dlatego też nasza sieć posiada zabezpieczenia przed rozsyłaniem spamów i wirusów. Korzystamy z proxy (serwera pośredniczącego) który skanuje wszystkie wychodzące maile pod kątem obecności spamów lub wirusów. Należy dodać, że skanowane są tylko maile wysyłane przez port domyślny dla poczty czyli 25 - z niego bowiem najczęściej korzystają spamboty. Port 465 (poczta szyfrowana) i 587 (dla poczty wysyłanej z autoryzacją) nie są filtrowane. W żaden sposób nie jest też fitrowana poczta wysyłana przez stronę internetową, czyli przez webmail.

Użytkownicy z reguły nie wiedzą nawet, że ich komputero został zainfekowany i wysyła spamy lub wirusy. Dowie się tego gdy spróbuje sam wysłac maila ze swojego programu pocztowego. Przy próbie wysłania maila  zobaczy taki oto komunikat:

Blokada za wysyłanie wirusów lub spamu


Co w takim przypadku? Zapewne my zadzwonimy do użytkownika jako pierwsi, poprosimy o oczyszczenie komputera i blokada zostanie zdjęta. Nalezy pamiętać, że pojedynczy użytkownik rozsyłający spamy działa na szkodę wszystkich naszych klientów, więc nasza reakcja na pewno będzie szybka :).

Może się zdarzyć jednak, że mail zostanie zakwalifikowany jako spam niesłusznie. Używamy oprogramowania bardzo wysokiej klasy, jak wiadomo jednak żaden program nie jest nieomylny. W takim przypadku użytkownik zobaczy taki oto komunikat:

Mail rozpoznany jako spam
 

Co robić? Zgłosić się do nas, ruch smtp zostanie odblokowany.  Zdarza się w bardzo rzadkich przypadkach, że użytkownik często wysyła pocztę która będzie rozpoznana jako spam niesłusznie (bardzo często jest tak w przypadku osadzeniu w mailu samego obrazka, bez tekstu - w taki sposób spamboty bardzo często wysyłają maile). W takim przypadku, użytkownik zostanie z filtrowania wyłączony.

Może też zdarzyć się, że zobaczymy taki komunikat podczas masowej wysyłki maili - w takim przypadku wystarczy podzielić wysyłkę na mniejsze paczki.

Spam niewątpliwie jest złym elementem internetu, nikt chyba nie lubi gdy jego skrzynkę zalewają tony niechcianej korespondencji. Mam nadzieję, że dzięki temu tutorialowi użytkownicy będą mieli większą świadomość jak z nim walczyć :).

Spodobał Ci się wpis? Podziel się ze znajomymi!

Zobacz wszystkie wpisy na blogu