Ile warte są Twoje dane osobowe?

Dodano: 2019-04-08

img

Popularny od jakiegoś czasu temat kradzieży i nielegalnego wykorzystania danych osobowych otwiera oczy na problem, niewiele osób jednak wie, o co tyle hałasu. Obecnie wszystkie klauzule kojarzą nam się raczej z piętrzeniem trudności, a nie z zapewnieniem bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że nie mamy świadomości, ile warte są nasze dane, ani – do jakich celów mogą zostać wykorzystane przez przestępców.

Tymczasem dane są notorycznie kradzione i sprzedawane w części internetu, do której lepiej się nie zapuszczać (tzw. dark net). Nawet takie, które wielu z nas uznałoby za niewiele znaczące. Celem hakerów nie są jedynie celebryci. Dane każdego użytkownika posiadają wartość i mogą zostać
 sprzedane. Co gorsze, handel skradzionymi danymi służy finansowaniu bardzo poważnych przestępstw (narkotyki, handel żywym towarem, przestępstwa ekonomiczne).


Specjaliści z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie w celu określenia zakresu tego problemu. Ustalono, że za mniej niż 50 dolarów przestępcy mogą sprzedać czyjeś całe życie cyfrowe, w tym dane z kont na portalach społecznościowych, dane bankowe, dane umożliwiające zdalny dostęp do serwerów, dane z popularnych serwisów takich jak Uber, Netflix oraz Spotify, jak również stron z grami, aplikacji randkowych oraz stron pornograficznych, na których mogą znajdować się informacje dotyczące kart płatniczych. Ostatnio cena jednego zhakowanego konta odnotowała spadek – można je kupić już za 1 dolara, lub kupić w hurcie, z odpowiednim rabatem.


Chcesz być bezpieczny w internecie? Pamiętaj:


• zanim cokolwiek klikniesz, zawsze sprawdzaj, czy adres odsyłacza oraz adres e-mail nadawcy jest prawdziwy
• nigdy nie stosuj tego samego hasła dla kliku stron internetowych lub serwisów
• nie odwiedzaj podejrzanych stron internetowych
• nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł
• weryfikuj uprawnienia instalowanych aplikacji


Pamiętaj również, że włamywacze mogą uzyskać dostęp do Twoich danych z każdego urządzenia podłączonego do internetu. Może to być tablet, komputer, telefon, czy nawet urządzenie IoT (Internet of Things) takie jak telewizor, czy centrum multimedialne podłączone do internetu.


Pełny raport dotyczący wartości danych na czarnym rynku jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/qLWyl.

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się ze znajomymi!

Zobacz wszystkie wpisy na blogu