To jest stara wersja strony!


Sieć bezprzewodowa WiFi, pomimo że bardzo wygodna i łatwo dostępna - nie jest idealna. Należy mieć świadomość, że to technologia dosyć ułomna. Teoretyczny zasięg sieci bezprzewodowej w przestrzeni otwartej i bez zakłóceń to 150 metrów! Przeszkody takie jak ściany, okna i drzwi powodują bardzo duże tłumienia i spadek jakości sygnału. Jeżeli do tego dodamy zakłócenia z sieci energetycznych (pamiętamy z fizyki, że każde urządzenie tworzy pole elektromagnetyczne) i innych sieci bezprzewodowych (sąsiedzi również mają WiFi) możemy spodziewać się problemów.

Największym utrudnieniem są zakłócenia spowodowane przez działanie innych sieci bezprzewodowych. WiFi chce mieć każdy, co powoduje zagęszczenie sieci i wzajemne ich interferencje. Problem pokazuje poniższy diagram. Widać na nim wyraźnie ile sieci znajduje się w zasięgu pomiaru, ich natężenie oraz coś, o czym niewielu wie - kanały bezprzewodowe na siebie zachodzą, więc jeżeli przykładowo mamy ustawiony w routerze kanał 4, tak naprawdę korzystamy nieco z kanału 3 i 5.

W powyższym przykładzie ilość sieci nie jest duża i jakość łącza powinna być akceptowalna. Sprawa komplikuje się, kiedy w naszym otoczeniu ilość sieci dochodzi do kilkunastu i więcej. Jak zmienić kanał sieci bezprzewodowej na routerze opisaliśmy dokładniej tutaj.

W tej części poradnika skupimy się na znalezieniu odpowiedniego kanału.

Do pomocy przysłużą się dedykowane ku temu programy. Licencje bezpłatne.

Dla urządzeń z systemem Windows Mobile 7/8 nie udostępniono optymalnego oprogramowania.

Z uwagi na szeroką dostępność urzadzeń z systemem Android pokażemy jak znaleźć optymalny kanał swojej sieci przy użyciu programu Wifi Analyzer.

Po zainstalowaniu programu z Google Play znajdujemy go na liście aplikacji i uruchamiamy.

Okno powitalne programu to wykresy sieci działających w naszej okolicy. Oś pionowa określa moc sygnału WiFi (im wyższy wykres tym lepiej), a oś pozioma to kanały sieci (1-11 lub 1-14 w nowszych urządzeniach).

Każda kolorowa parabola to sieć nadawana przez urządzenie. Są one opisane zgodnie z nazwami widocznymi w trakcie skanowania sieci. W naszym przypadku część nazw musieliśmy usunąć ze względów bezpieczeństwa.

Teraz przesuń ekran kilkukrotnie w prawo lub lewo aż znajdziesz się w menu analizy (poniżej). Kliknij w oznaczonym przez nas na czerwono miejscu: Dotknij tutaj aby ustawić Twój punkt dostępu…

Z wyświetlonej listy wszystkich sieci bezprzewodowych znajdź tą, którą nadaje Twój router. W naszym przypadku będzie to Sloneczko_net_BIURO. Klikamy na nazwę i….

…program wyświetli nam informacje o naszej sieci i alternatywne kanały. W tym momencie nasza sieć pracuje na kanale 4 i jej klasyfikacja jest stosunkowo niska.

Program sugeruje kanały 1-3 i alternatywnie 14. Kanał 14 określamy jako alternatywny ponieważ zakres 12-14 współpracuje tylko z nowszymi urządzeniami. Jeśli posiadasz jakiś starszy sprzęt możliwe, że nie zadziała. Aby się o tym przekonać musisz sprawdzić.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zmiana kanału na routerze. Sugerujemy przetestowanie kilku kanałów i wybranie najlepszego. W naszym przykładzie przetestowaliśmy wszystke i wybraliśmy kanał 1.

UWAGA: Pamiętaj, że program nie jest nieomylny, a wyłącznie sugeruje optymalne rozwiązanie. Może okazać się, że w Twojej okolicy ilość zakłóceń jest bardzo duża i WiFi nie będzie działać idealnie. Kilkukrotnie spotkaliśmy się, ze stratami rzędu 80% wartości łącza (nominalnej dostarczanej prędkości). Czyli - łącze dostarczane do routera to np 30Mbps, a prędkość WiFi nie przekraczała 6Mbps.

Powrót do strony głównej pomocy