To jest stara wersja strony!


Nasi Klienci zgłaszają nam najróżniejsze problemy, począwszy od braku internetu, przez zakłócenia w sieci WiFi, skończywszy na informowaniu o awarii swojego komputera o trzeciej w nocy :). Postanowiliśmy więc zebrać i opisać najbardziej typowe przypadki i wypadki, jakie zdarzają się Naszym Klientom. Zdecydowana większość zgłaszanych nam problemów wynika z zawieszonego routera, zajętego pasma sieci bezprzewodowej czy uruchomionego bez wiedzy użytkownika programu do wymiany plików p2p (torrent).

Mamy nadzieję, że zawarte w tym tutorialu informacje przybliżą Naszym Klientom działanie sieci internetowych oraz pomogą samodzielnie usunąć usterkę zanim wstukają w telefon nasz numer alarmowy :).

Możliwe przyczyny:

  • problem z zawieszeniem routera,
  • problem z okablowaniem,
  • problem z uruchomionym programem p2p,
  • problem z zajętym pasmem sieci bezprzewodowej.

Router posiada kilka, kilkanaście podłączonych przewodów. Kable do niego wchodzące mogą się wypiąć, wysunąć, czy też mogą zostać po prostu uszkodzone.

  • Upewnij się, że główny kabel przesyłowy (tzw. UP-Link) jest wpięty do prawidłowego portu w routerze/komputerze. W przypadku routerów jest to port opisany na obudowie najczęściej jako „WAN” lub „Internet”,
  • Dociśnij wszystkie kable, aby upewnić się, że żaden się nie wysunął,
  • Sprawdź przetarcia na przewodach, zobacz czy któraś z końcówek nie jest ukręcona czy złamana,
  • We wtyczce na końcu kabla wpiętych jest 8 cienkich przewodów. Sprawdź czy któreś nie wysunęły się ze złączy,
  • Sprawdź, czy przewód zasilający jest poprawnie włożony do routera. Jeżeli na routerze nie świecą się diody świadczy to o problemie z zasilaniem.

Następnie sprawdź czy wszystkie przewody podpięte są prawidłowo. Poniżej znajduje się obraz pokazujący wszystkie porty routera. W zależności od producenta i modelu mogą one różnie wyglądać, ale idea wszędzie jest taka sama - kabel internetowy musi być wpięty do portu internet/WAN (na rysunku port niebieski) jeżeli masz wpięte jakieś komputery po kablu, to muszą one być wpięte w porty LAN (na rysunku porty żółte). W przypadku portów LAN ich kolejność jest zazwyczaj nieważna.

UWAGA: Pamiętaj aby NIGDY nie wpinać głównego kabla przesyłowego (up-link) w port LAN. Wpięcie kabla internetowego do portu innego niż port WAN może spowodować poważne probemy!

Więcej na temat podłączenia nowych urządzeń znajdziesz tutaj.

Jeżeli Twój komputer połączony jest z routerem za pomocą kabla sieciowego, sprawdź czy kabel sieciowy jest prawidłowo wpięty w port w komputerze. Ponadto po wpięciu kabla powinieneś/aś zauważyć dwie święcące diody, z których jedna powinna „mrugać”. Musisz również wiedzieć, że niektóre komputery nie posiadają sygnalizacji diodowej.

Niektóre komputery stacjonarne posiadają więcej niż jedno złącze ethernet (sieciowe). Sprawdź również drugie złącze.

Najczęstszą przyczyną problemów z internetem użytkownika posiadającego router jest… router. Jest to urządzenia wrażliwe na zakłócenia z sieci elektrycznej, do tego pasmo bezprzewodowe narażone jest na interferencje. Pasmo sieci bezprzewodowej 2.4 Ghz wykorzystywane jest przez producentów niemal wszystkiego co łączy się bez kabli. Sama technologia Wifi została ograniczona do dosyc małej ilości kanałów (11 dla BG oraz trzy dodatkowe dla N). W sumie mamy dostepne 14 kanałów.

Najczęstsze przyczyny problemów to:

  • Zawieszenie się
  • Awaria routera
  • Interferencje, czyli zakłócenia w sieci bezprzewodowej

Pierwszy przypadek jest najprostszy. Jeżeli połączenie z Internetem drastycznie zwolniło lub nie ma go wcale, spróbuj wyłączyć router odłączając go z prądu na kilkanaście sekund i wepnij zasilanie ponownie. Jeżeli po jego restarcie wciąż nie ma Internetu, przechodzimy do punktu drugiego czyli awarii routera.

Można bardzo prosto samodzielnie sprawdzić czy router uległ awarii. Należy w takim przypadku odpiąć kabel internetowy z routera (popatrz na opis podłączenia kabli w routerze) i wpiąć go do karty sieciowej w swoim komputerze. Jeżeli komputer do którego wpiąłeś kabel został u nas zarejestrowany zobaczysz stronę którą chciałeś odwiedzić, jeżeli nie rejestrowałeś tego komputera, zobaczysz naszą stronę powitalną „Witamy na Sloneczko.net”. Oba te przypadki świadczą o uszkodzeniu routera. Jeżeli jednak nie pokazuje się żadna strona, może to oznaczać awarię sieci - skontaktuj się z nami niezwłocznie.

Kolejna przyczyna problemów z routerem jest na tyle szeroka, że opiszemy ją w kolejnym rozdziale.

Sieć bezprzewodowa WiFi, pomimo że bardzo wygodna i łatwo dostępna - nie jest idealna. Należy mieć świadomość, że to technologia dosyć ułomna. Teoretyczny zasięg sieci bezprzewodowej w przestrzeni otwartej i bez zakłóceń to 150 metrów! Przeszkody takie jak ściany, okna i drzwi powodują bardzo duże tłumienia i spadek jakości sygnału. Jeżeli do tego dodamy zakłócenia z sieci energetycznych (pamiętamy z fizyki, że każde urządzenie tworzy pole elektromagnetyczne) i innych sieci bezprzewodowych (sąsiedzi również mają WiFi) możemy spodziewać się problemów.

Największym utrudnieniem są zakłócenia spowodowane przez działanie innych sieci bezprzewodowych. WiFi chce mieć każdy, co powoduje zagęszczenie sieci i wzajemne ich interferencje. Problem pokazuje poniższy diagram. Widać na nim wyraźnie ile sieci znajduje się w zasięgu pomiaru, ich natężenie oraz coś, o czym niewielu wie - kanały bezprzewodowe na siebie zachodzą, więc jeżeli przykładowo mamy ustawiony w routerze kanał 5, tak naprawdę korzystamy nieco z kanału 4 i 6.

Co więc zrobić, aby upewnić się, że problem z prędkościa wynika ze słabego sygnału wifi?

  • Wpiąć się do routera po kablu - wpinamy kabel ethernetowy w swój komputer i podłączamy go do jednego z portów LAN routera (popatrz na opis podłączenia kabli w routerze). Jeżeli na kablu nie ma żadnych problemów, na pewno masz problem z połączeniem po wifi
  • Wpiąć kabel internetowy bezpośrednio do komputera z pominieciem routera (popatrz na opis dotyczący diagnozowania uszkodzenia routera). Jeżeli zobaczysz naszą stronę powitalną „Witamy sloneczko.net” uzupełnij znajdujący się tam formularz i wyślij go do nas. Gdy zarejestrujemy Twój komputer jako aktywne urządzenie będziesz mógł sprawdzić prędkość bez routera. Jeżeli jest w porządku - masz probem z siecią wifi
  • Trzecia metoda wymaga nieco wiedzy o systemie. Możemy sprawdzić czas odpowiedzi od naszego routera poleceniem ping. Aby to zrobić należy znać jego adres. Otóż adres routera to adres bramy sieciowej w Twoim komputerze. Sprawdzenie adresu ip routera opisaliśmy w artykule o konfiguracji dhcp w routerach TP-Link

Mając już ustalony adres ip wpisujemy w oknie opisanego w artykule okna dosowego polecenie ping. Wykonywanie polecenia przerywamy wciskając klawisze ctrl + c

Jeżeli czas odpowiedzi jest wysoki (rzędu 50 - 70 milisekund i więcej) lub co gorsza część pakietów została utracona oznacza to, że na pewno mamy problem z wifi.

No dobra, mamy zdiagnozowany problem z siecią bezprzewodową i co dalej? Najpierw należy sprawdzić położenie routera. Powinien w miarę możliwości znaleźć się w centralnym punkcie mieszkania, umieszczony wysoko. Drugim bardzo ważnym elementem jest znalezienie kanału, który jest najmniej wykorzystywany. Niestety większość routerów nie posiada narzędzi do sprawdzania wykorzystania pasma w różnych częstotliwościach, zostaje nam więc jedynie ustawianie po kolei wszystkich kanałów i sprawdzanie działania sieci.

Aby zmienić kanał musimy zalogować się na router. Należy znaleziony wcześniej adres routera wpisać w pasek adresu w przeglądarce:

Jeżeli router konfigurowany był przez nas na pewno otrzymałeś od nas dane dostępowe, jeżeli nie zwróć się do osoby konfigurującej router aby ustalić login i hasło.

Po zalogowaniu się do routera wejdź w ustawienia sieci bezprzewodowej. Pamietaj, że w róznych modelach routerów panel zarządzający będzie wyglądał nieco inaczej. W naszym przykłądzie kliknij na Wireless (4) następnie na Wireless settings (5).

W menu channel wybieramy kanał sieci bezprzewodowej. Czasem zanim znajdziemy kanał, na którym nasza sieć pracuje dobrze trzeba będzie sprawdzić kilka kanałów. Należy unikać kanału 6 (używany bardzo często jako kanał domyślny przez producentów sprzętu) i skrajnych. Można też zamiast sieci na 54 Mbps (g) wybrać sieć na 11 Mbps (b), spowoduje to wzrost mocy nadajnika w naszym routerze.

Efekt prac sprawdzamy po każdym kanale sprawdzając czas odpowiedzi od routera poleceniem ping, lub sprawdzając prędkość połączenia na stronie tester prędkości łącza

UWAGA: Klikając tutaj dowiesz się więcej na temat wyszukiwania odpowiedniego kanału sieci bezprzewodowej.

Gdy nie masz w domu routera możesz sprawdzić opisane w rozdziale I 1 kable. Jeżeli nie ma więc problemów z siecią operatora przyczyną problemów z połączeniem może być opisany poniżej twój komputer.

Parametry sprzętowe komputera

Rozmiar udostępnianych w internecie materiałów stale się zwiększa. Kiedyś strony internetowe rzadko przekraczały rozmiar megabajta, dziś udostępniane są dane których rozmiar przekracza gigabajt. Jeżeli Twój komputer to leciwe Pentium 1ghz i masz pół gigabajta pamięci w komputerze, musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej całość pamięci operacyjnej zajmie system, a jeżeli coś zostanie - najprawdopodobniej zużyje to sama przeglądarka. Firefox z kilkoma otwartymi zakładkami potrafi zużyć kilkaset megabajtów pamięci operacyjnej. W takim przypadku renderowanie strony przez przeglądarkę potrafi trwać naprawdę koszmarnie długo.

Wykorzystanie zasobów sprzętowych

No dobra, Twój komputer to mocarz, procesor w benchmarkach zajmuje pierwsze miejsce, a ilości ramu starczyłoby na cztery inne komputery. Ale nawet i to nie pomoże jeżeli w przeglądarce zainstalowane jest dwadzieścia pluginów z różnych dziwnych stron, rejestr komputera puchnie, a procesor zużywany jest przez wtyczkę do oglądania telewizji TVN. Nawiasem tylko dodam, że dwa zainstalowane programy antywirusowe do reszty dobijają system.

Sprawdź listę zainstalowanych aplikacji. Usuń to co zbędne. Jeden program antywirusowy wystarczy. Zobacz na listę procesów, czy jakaś aplikacja nie zużywa zbyt dużo pamięci lub procesora. Jeżeli przeciążysz komputer renderowanie stron będzie trwało bardzo długo.

Wirusy

Nie trzeba chyba wiele dodawać. Sprawdź czy masz aktualny program antywirusowy. Przeskanuj komputer. Nic tak nie zużyje Twojego pasma niż wirus rozsyłający się po całym

Aplikacje do pobierania plików

P2p, torrent, emule i cała masa innych aplikacji do wymiany plików w internecie. Jedyne co trzeba zrobić, żeby nie zakłócał on naszej pracy w internecie to skonfigurować go tak, żeby nie ściągał z prędkością większą niż 1/2 - 3/4 naszego łącza, nie wysyłał szybciej niż kilka kilobajtów na sekundę i nie otwierał więcej niż 200 - 300 połączeń. No i należy go wyłączyć po zakończeniu pobierania. Fakt, że pobrałeś swój plik nie zmienia tego, że ciągle kilka lub kilkanaście tysięcy ludzi z całego świata będzie się łączyć do Twojego programu skutecznie zapychając Twoje łącze.

Program p2p pozostawiony bez konfiguracji powoduje to, że nawet jeżeli nic nie ściągasz programy łączące się do twojego komputera nie pozwolą Ci pracować normalnie. W internecie, aby coś ściągnąć najpierw należy wysłać żądanie. A jak je wysłaś, jeżeli mamy zapchane w całości połączenia przychodzące?

Jeżeli nie wiesz jak sprawdzić jaki ruch sieciowy generuje Twój komputer zawsze możesz zalogować się do swojego panelu klienta - tam w edycji hosta znajduje się wykres Twojego ruchu w sieci, od razu można zauważyć, że coś się dzieje.

Mamy nadzieję, że ten prosty tutorial pomoże każdemu z naszych użytkowników zrozumieć działanie sieci i wpłynie na większy komfort korzystania z zasobów internetu :).

Back to main page